Poslušnosť a výcvik

Výcvik môjho labradora som zamerala zo začiatku predovšetkým na základnú poslušnosť a neskôr by som sa chcela venovať Obedience. Je to môj prvý pes, takže stále len objavujem, čo všetko sa dá so psíkom robiť.

Navštevujeme kynologický klub J. Stolárika v Modre, kde sme absolvovali základný dvojmesačný kurz poslušnosti a ďalej sa venujeme základnej poslušnosti a príprave na skúšky. Prvú skúšku sme absolvovali v jeho 3 rokoch a to, skúšku ovládateľnosti psa (SOP). Trvalo nám to síce dlhšie, ale aj ja som potrebovala trochu viac času na to, aby som si zvykla na vystupovanie pred ľuďmi. 

Keď už teraz viem viac o labradoroch, ako aj celkovo o výcviku, chcela by som časom možno Lea pripraviť aj na skúšky OVVR, prípadne aj trénovať na Working testy. V prvom rade musíme nájsť niekoho, kto nás do toho zasvätí a dovtedy sa pôjdeme párkrát na takéto skúšky pozrieť, alebo sa pripravovať postupne aj sami. Nemám veľké súťažné, či pretekové ambície, čiže si možno vystačíme s tréningom.

SOP (Skúška ovládateľnosti psa) je skúška, ktorej zloženie dáva predpoklad na dostatočnú ovládateľnosť psa a tiež preverí vedomosti psovoda v oblasti kynológie. Náplňou skúšky je: privolanie psa pred psovoda, ovládateľnosť psa na vodidle, polohy psa pri nohe psovoda, zotrvanie psa na mieste, zákaz nežiadúcej činnosti, prechod skupinkou osôb a teoretická časť.

Obedience ako druh kynologického športu zahŕňa poslušnosť, ako aj prvky pachových prác. Je to súbor 10 cvikov, ktoré sú presne určené pravidlami podľa stupňov náročnosti. Pravidlá Obedience sú stanovené pre triedy OBZ, OB1, OB2 a OB3. Obedience je vhodné pre všetky typy psov, bez ohľadu na ich telesnú stavbu, fyzické dispozície, či pôvod.

OVVR – Overenie vlohových vlastností retrívera je skúška, kde sa overujú špecifické vlastnosti, vrodené vlohy a povahové vlastnosti retríverov. Medzi posudzované a hodnotené disciplíny patria: povaha, správanie sa po výstrele, prinášanie dummy alebo zveri v teréne, prinášanie dummy alebo zveri z vody, vrodená chuť k práci, čuch, poslušnosť, vodenie na remeni, alebo na voľno.

Working testy nie sú len zábava a hra, ale predovšetkým majú za za úlohu overiť využiteľnosť psa aj mimo poľovníckej sezóny a možnosť venovať sa tréningom mimo sezóny. Cieľom Working testov je preskúšať poľovnú využiteľnosť retrieverov ako poľovne upotrebiteľného psa. Úlohy sú dané až pred začiatkom skúšky rozhodcami po prezretí terénu a zhodnotení poľovných podmienok v danom okamihu. Nastať môžu tieto úlohy, príp. pracovné metódy: MARKING (pes má možnosť sledovať dopad aportu - dummy), HANDLING (pes nevidel dopadať aport a musí byť na miesto aportu navádzaný), HI LOST! (dohľadávka: pes ani vodca nevedia, kde je miesto dopadu aportu).

zdroj: SOPObedience, OVVR, Workin testy

Absolvované skúšky a preteky
25.05.2014 Skúška ovládateľnosti psa - SOP 98b/100b Modra